5

The Results Are In – How Much Do You Spend On Groceries?

Holy Moly. I cannot believe the amount of responses I got to my post How Much Do You Spend On Groceries that I put up last week. I figured the differences in the dollar amounts would be a little spread out, but not this wide. It seems as though the dollar amounts are all over the map, from very low to very high. Here are the results:

$120 per week for 2 adults and 1 child
$100 per week for 2 adults and 2 children
$125 per week for 2 adults and 1 dog
$85 per week for 2 adults and 2 children
$75 per week for 2 adults
$60 per week for 1 adult
$25 per week for 2 adults (how do you do that?)
$110 per week for 2 adults
$100 per week for 2 adults
$100 per week for 2 adults and 2 children
$35 per week for 1 adult
$75 per week for 1 adult
$50 per week for 2 adults
$80 per week for 2 adults
$100 per week for 2 adults
$265 per week for 2 adults and 6 children
$160 per week for 2 adults and 3 children
$120 per week for 2 adults
$150 per week for 2 adults and 2 children
$150 per week for 2 adults and 2 children
$50 per week for 2 adults

As you can see, this list really varies. I am sure it has something to do with both food choices and location, but I never expected to see such a wide spread. How else could you explain how one two-person household can exist on $50 and another needs to spend $120 per week? That’s a huge difference over the course of a year. It would seem that my wife and I are on the high end with $115 per week, and I am sure that some of that is because of where we live. I guess I should have asked everyone to say where they lived as well so we could see where the differences may be. Thanks for your comments and emails everyone, it was really an eye-opener to see how people spend their grocery money!

Be Sociable, Share!


Like this article? Please consider subscribing to my full feed RSS. Or, if you would prefer, you can subscribe by Email and have new posts sent directly to your inbox by entering your email address in the box below. Your email will only be used to deliver a daily email and you can unsubscribe at any time.

Comments (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. It takes a lot of effort and organization to manage to eat on $25/week but here’s how I would do it:

    1. Plan weekly menus around grocery store sales.
    2. Minimize the amount of meat you serve.
    3. Shop at several different stores to get the best deals at each one.
    4. Rely on inexpensive staples like potatoes, eggs, and beans.
    5. Make as much as possible from scratch.

    I’ve put more details in a post on my own blog – didn’t want to take up too much space here!

  2. Bellen says:

    I’d like to know how those 2 people spend only $25 a week. I’m frugal and average $70 per week.

  3. Bellen, they probably eat out quite a bit.

  4. Matt says:

    The range doesn’t surprise me that much; places like New York for fresh foods would be more expensive than say Columbus Ohio. Also the types of food you eat too makes a huge impact (frugal or not). I know my wife and I are at the upper end of your list, but we also don’t plan in advance – we buy food daily for our immediate needs rather than waste it.

  5. allison says:

    I eat mostly raw foods here in the southwest. I don’t eat meat, but eating raw can be expensive, as there are no farmer’s markets here. When I lived in the midwest and had access to a great farmer’s market I could spend a lot less money on my raw diet.

css.php