7

Cutting Your Budget? Try Peanut Butter And Jelly For Lunch.

pbj.jpg

Now, I have not really had peanut butter and jelly sandwiches for years…I always thought they were kids food and haven’t really thought about them for a long long time. But I think I like them! There is something about them that brings me right back to being a kid, from the way I cut the bread to the act of chowing down on 1 or 2 of them. For the last week, I have had a peanut butter and jelly sandwich for lunch every day. Yep, every day. Want to know how much these lunches have cost me?

Loaf of organic whole wheat bread: $2.50
Jar of organic natural peanut butter: $2.39
Jar of organic natural strawberry jelly: $1.99

Total cost: $6.88

So for the last 7 days, my lunches have cost me less than $1.00 per day and I have enough bread left in that loaf for at least 3 or 4 more sandwiches, meaning I could get by on these expenses for lunch for 10 days or so. $6.88 divided by 10 days = $.69 per day. Not bad for a healthy organic lunch! Combine the sandwich with a nice ice cold glass of filtered tap water and it is quite a deal.

If you budget is getting crunched, I highly recommend trying a few PB & J sandwiches for lunch. If you normally buy lunch every day at work, this could save you tons of money, even if you only do it once in a while. Yum…peanut butter and jelly.

Be Sociable, Share!


Like this article? Please consider subscribing to my full feed RSS. Or, if you would prefer, you can subscribe by Email and have new posts sent directly to your inbox by entering your email address in the box below. Your email will only be used to deliver a daily email and you can unsubscribe at any time.

Comments (7)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. devil says:

    Bringing lunch from home is a great idea. Mixing peanut butter and jelly is not. It’s gross.

    Why ruin a perfectly good peanut butter sandwich or a perfectly good jelly sandwich? Not that a jelly sandwich would be healthy or satisfying anyway.

    Eating the exact same thing every day is a crashing bore. Personally, I would need some variety.

  2. Debbie says:

    It’s even cheaper with cheapo white bread or bread from a day-old baker, a cheap giant container of peanut butter (unless you’ll let it go bad) and a large container of grape jelly (keep this in the fridge).

    I like how you show that even with fancy-schmancy ingredients, it’s still very inexpensive.

    I like pumpkin butter because it has lots of vitamin A in it (and is also delicious). It’s not that easy to find, though, and I haven’t learned to make it yet.

    My mom used to use substitute lots of things for the jelly part of this sandwich, most of which will probably sound just as disgusting as jelly does to devil: honey, brown sugar, imitation bacon bits, cheese.

    To make this into a whole lunch for a grown-up, you should add some produce (fruit, celery, or carrots or something).

  3. Try mixing it up so you don’t bored – different types of bread, nut butters and jam/jelly. Add sliced fruit (bananas are popular) or crunchy cereal in the middle for a different texture. Another variation is to spread the nut butter and jelly on a tortilla and roll it up. Hmm, I think I just might be doing this myself tomorrow!

  4. Jim says:

    Too funny – I got this brilliant idea almost a month ago and have eaten nothing but peanut butter and jelly sandwiches since. Funny thing is that I actually like them and I haven’t gotten tired of them yet! I’m estimating that I save approximately $6/day or $120/month which makes the $40 bottles of wine that I occasionally buy at dinner a little easier to swallow :)

  5. @ Debbie: Pumpkin Butter

    Take either canned or fresh pumpkin, and either open the can or clean, rind, and roast it in your oven for an hour or two at 350 until the pumpkin is soft and reasonably appealing and golden brown.

    mash your pumpkin into a large pot, along with a little apple juice, a little sugar/molasses/cane juice/brown sugar/whatever, some pumpkin pie spices, a healthy pinch of salt, and a splash of cider vinegar. mix it all up and gently simmer the hell out of it until it’s gone very dark and thick and your house smells like a pickled pumpkin pie.

    @ David: I can’t think of a less-rude way of doing this than linking, but this:

    http://www.livingbehindthecurve.com/2007/07/11/curried-chicken-with-yams/

    rice and chicken and spices and all, is cheaper than your PBJ, and also better for you.

  6. Kellie says:

    Whole wheat bread – is a marketing gimic. What is really healthy is whole grain bread. If you were to recreate this sandwich and use white bread this would not be healthy. White bread has a higher glycemic index than a spoonful of table sugar. That means it raises your blood sugar faster than table sugar and will leave you craving carbs faster. Better suggestions for bread would be sourdough or pita.

    The natural peanut butter is healthy better. Again, though if you were to use the supermarket peanut butter there would be saturated fats and sugar added. These are bad things because again, it raises your blood sugar fast meaning you’ll be craving later.

    Jelly, is like eating sugar from the bowl. Enough said.

    For people who want to be heart healthy and lose weight eating a peanut butter and jelly sandwich should only be eaten as a special treat.

  7. PB&J is actually my favorite kind of sandwich, so this works great for me.

css.php